Ο Ηγούμενος Εφραίμ στον Αρχιεπίσκοπο Γεώργιο και στον Πρόεδρο Χριστοδουλίδη
Ο Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Βατοπεδίου , Πανοσιολογιώτατος Αρχιμ. Εφραίμ, πρόσφυγας από την Περιστερωνοπηγή Αμμοχώστου, επισκέφτηκε το πρωί εθυμοτυπικά τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Γεώργιο και τον Πρόεδρο
της Δημοκρατίας Νίκο Χριστοδουλίδη. Με αμφότερους συνομίλησε σε εγκάρδια ατμόσφαιρα.
![](https://ageliaforos.com/wp-content/uploads/2024/02/DSC_7591.jpg)
Μετά τις συναντήσεις δεν έγιναν δηλώσεις. Επίσης, οι συναντήσεις δεν είχαν ανακοινωθεί, πλην όμως τις πληροφορηθήκαμε από έγκυρη πηγή.
Ως γνωστόν ο κ. Εφραίμ μετέφερε στην Κύπρο για προσκύνηση την Τιμία Ζώνη της Υπεραγίας Θεοτόκου. Η Τιμία Ζώνη θα βρίσκεται στην Κύπρο μέχρι τις 4 Μαρτίου, οπότε θα επιστρέψει στην Μονή Βατοπεδίου.
Μέχρι αύριο θα είναι στον Άγιο Γεώργιο Παραλιμνίου και ακολούθως θα μεταφερθεί:
![](https://ageliaforos.com/wp-content/uploads/2024/02/ΤΙΜΙΑ-ΖΩΝΗ-2.jpg)