Ουκρανία -Αγγλία το Σάββατο στους ημιτελικούς του Euro 2020

Θέση στα προημιτελικά Euro 2020 «έκλεισε» η Αγγλία, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Γερμανίας και την έστειλε… σπίτι της. Η Αγγλία θα αναμετρηθεί το Σάββατο με την Ουκρανία, η οποία νίκησε την Σουηδία

Τα «Τρία Λιοντάρια» πανηγύρισαν μία μεγάλη πρόκριση στο Euro 2020, καθώς ενώπιον του Πρίγκιπα Γουίλιαμ, μπόρεσαν και έκαμψαν την αντίσταση των «πάντσερ» παίρνοντας… εκδίκηση για τον αποκλεισμό, πριν από 25 χρόνια, στα ημιτελικά του Euro ’96 στο ίδιο γήπεδο. Μάλιστα, με αυτή τη νίκη, οι Βρετανοί έσπασαν την κατάρα απέναντι στους Γερμανούς.

Δράστες… για τους γηπεδούχους ήταν οι Ραχίμ Στέρλινγκ (75’) και Χάρι Κέιν (86’), οι οποίοι πλήγωσαν τους παίκτες του Γιόακιμ Λεβ, από την «καρδιά» της γερμανικής άμυνας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με την Γερμανία να είναι αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αναζητώντας τους διαδρόμους προς την περιοχή του Πίκφορντ. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κίμιχ έκανε τη σέντρα, ο τερματοφύλακας των Άγγλων έχασε τη φάση, αλλά ο Γουόκερ στο δεύτερο δοκάρι έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 10’ ο Χάβερτζ έκανε το σουτ, με τον Ράις να βάζει την κόντρα.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Γερμανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Βέρνερ βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Πίκφορντ, έκανε το πλασέ, αλλά ο τελευταίος έδιωξε με τα πόδια και κράτησε το «μηδέν» για την άμυνά του, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Χάρι Κέιν έχασε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει, όταν πήρε τη μπάλα έπειτα από κόντρες, αλλά δεν έκανε σωστά το κοντρόλ και ο Χούμελς έδιωξε.

Εκκίνηση με ευκαιρία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και ο αγώνας, ήτοι με την Γερμανία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φτάνει κοντά στο γκολ, αλλά… έπεσε πάνω στον Πίκφορντ. Στο 48’ ο Χάβερτζ έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως, ο τερματοφύλακας των Άγγλων έδιωξε σε κόρνερ με τρομερή επέμβαση.

Στα επόμενα λεπτά, οι Βρετανοί ισορρόπησαν τον αγώνα και αναζήτησαν τους διαδρόμους προς την εστία του Νόιερ. Και τα κατάφεραν με τον καλύτερο τρόπο, ένα τέταρτο πριν συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 75’ ο Στέρλινγκ βρήκε τον Κέιν, αυτός άνοιξε προς τον Γκρίλις, ο τελευταίος βρήκε στα αριστερά τον Σο, που έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Στέρλινγκ με προβολή από την «καρδιά» της γερμανικής άμυνας, έκανε το 1-0.

Μάλιστα, οι παίκτες του Γιόακιμ Λεβ προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα και στο 81’ έχασαν μοναδική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια και να ανακτήσουν τις ελπίδες τους για την πρόκριση. Συγκεκριμένα, ο Μίλερ βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Αγγλίας.

Την στιγμή που τα «πάντσερ» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, πλήρωσαν τον… άτυπο κανόνα του ποδοσφαίρου. Πέντε λεπτά μετά την σπουδαία χαμένη ευκαιρία, ο Χάρι Κέιν «κλείδωσε» την πρόκριση για την Αγγλία. Ο Γκρίλις έκανε ωραία παράλληλη μπαλιά στον επιθετικό της Τότεναμ και αυτός με κεφαλιά, νίκησε τον Νόιερ, γράφοντας το τελικό 2-0.

Σουηδία – Ουκρανία 1-2: Μυθική πρόκριση των Ουκρανών με γκολ στο 121′

Με γκολ του Αρτέμ Ντόβπικ στο 121′ , η Ουκρανία επικράτησε με 2-1 της Σουηδίας (1-1 κ.δ.), πέρασε στα προημιτελικά του Euro και έκλεισε το μεγάλο ραντεβού με την Αγγλία στη Ρώμη!

Και το όνειρο συνεχίζεται λοιπόν για την Ουκρανία! Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Γλασκώβη, η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο, κατάφερε να πάρει το «θρίλερ» στην παράταση, με την αλλαγή του Ουκρανού «θρύλου», Αρτέμ Ντόβπικ, να κάνει υπερήφανο τον… δάσκαλο, καθώς με δικό του γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, η Ουκρανία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro και έκλεισε το ραντεβού με την Αγγλία στη Ρώμη!

Ιστορικό το γκολ του Ντόβπικ, καθώς κατάφερε να αφήσει πίσω του τον Μισέλ Πλατινί, σκοράροντας το πιο αργό τέρμα στην ιστορία του Euro! Μοιραίος ο Ντάνιελσον για τη Σουηδία, καθώς άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές στα τελευταία 20 λεπτά της παράτασης…

Άνοιξε το σκορ ο Ζιντσένκο, ισοφάρισε ο Φόρσμπεργκ

Η Σουηδία φάνηκε να ξεκινάει καλύτερα την αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη κλασική φάση ωστόσο ήρθε από τους Ουκρανούς. Οι ποδοσφαιριστές του Σεφτσένκο αναπτύχθηκαν άψογα από τα δεξιά, ο Γιαρμολένκο έβγαλε ωραία στον Μίραντσουκ, εκείνος πλάσαρε με τη μία, ωστόσο ο Όλσεν έβαλε το «στοπ» και αποσόβησε το γκολ.

Και στην αμέσως επόμενη καλή στιγμή, ήρθε και το γκολ από τους Ουκρανούς. Ανάπτυξη και πάλι από τα δεξιά, τρομερή πάσα του Γιαρμολένκο με το εξωτερικό στον Ζιντσένκο, με τον ποδοσφαιριστή της Μάντσεστερ Σίτι να σουτάρει με τη μία και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν στο 27ο λεπτό για το 1-0 της Ουκρανίας!

Οι Σουηδοί ωστόσο… ξύπνησαν και άρχισαν να ανεβαίνουν σταδιακά. Η δικαίωση για την ομάδα του Άντερσον ήρθε λίγο πριν από την ανάπαυλα, με σύμμαχο την τύχη. Ο Φόρσμπεργκ σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ζαμπάρνι και κατέληξε στα δίχτυα του Μπούρτσαν για το 1-1 στο 43ο λεπτό.

Τα… έσπασαν

Η Ουκρανία ήταν και πάλι η πρώτη ομάδα που απείλησε και μάλιστα ξανά με την ίδια συνταγή… Ο Γιαρμολένκο έβγαλε ξανά από δεξιά, ωστόσο το σουτ του Σούντορτσουκ κατέληξε στο δοκάρι του Όλσεν που έμεινε… άγαλμα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ήταν η σειρά των Σουηδών να σημαδέψουν το δοκάρι! Ο Ίσακ βγήκε στην αντεπίθεση, έβγαλε στον Φόρσμπεργκ, με το σουτ του ποδοσφαιριστή της Λειψίας να βρίσκει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού!

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφτασε ξανά μία ανάσα από το δεύτερο του τέρμα, όταν πήρε την μπάλα από αριστερά, έκοψε προς τα μέσα και με ένα φοβερό σουτ «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Μπούρτσαν που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το το διπλό σφύριγμα του Ορσάτο και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση…

Ο Ντάνιελσον… κρέμασε τη Σουηδία

Ο Άντερσεν έδειξε τις διαθέσεις του ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τρεις επιθετικούς (Μπερκγ, Κουάισον και Κλάεσον), ωστόσο η κόκκινη του Ντάνιελσον έφερε αλλαγή πλάνων, καθώς οι Σουηδοί έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 99’.

Η αποβολή του Ντάνιελσον έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα στους Ουκρανούς, οι οποίοι πίεσαν για να πετύχουν το γκολ της νίκης και δικαιώθηκαν για την επιμονή τους, με τον Ντόβπικ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 121′.

Ένα γκολ που χάρισε τη νίκη (2-1) και την πρόκριση στην Ουκρανία, ενώ η Σουηδία αποχαιρέτησε την διοργάνωση.

ΠΗΓΗ: Onsports/ in.gr