Με αργυρό μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα ο Παύλος Κοντίδης

Ο 34χρονος πρωταθλητής, Παύλος Κοντίδης. χάρισε στην Κύπρο το πρώτο μετάλλιό της στους Ολυμπιακούς Αγώνες “Παρίσι 2024”. Τερμάτισε δεύτερος στην κούρσα μεταλλίων και με 56 βαθμούς ποινής πανηγύρισε το δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο στην καριέρα του, ύστερα από το ασημένιο που είχε πάρει στα Laser το 2012 στο Λονδίνο.

Ο Ματ Γουέρν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα ILCA 7 της ιστιοπλοΐας .  Ο 28χρονος Αυστραλός, ο οποίος είχε προβάδισμα 14 βαθμών έναντι του Κύπριου Παύλου Κοντίδη, πριν από την κούρσα μεταλλίων στη συγκεκριμένη κατηγορία σκαφών, πήρε την πρώτη θέση στην καταληκτική ιστιοδρομία και με 40 βαθμούς ποινής ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, πανηγυρίζοντας το δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του, καθώς είχε επικρατήσει στα Laser στους Αγώνες του Τόκιο.

Την τριάδα του βάθρου στα ILCA 7 συμπλήρωσε ο Περουβιανός Στέφανο Πεσκιέρα με 80 βαθμούς ποινής, ενώ την τρίτη θέση στην κούρσα μεταλλίων πήρε ο Ούγγρος Γιόναταν Βαντνάι.

Η πρώτη δεκάδα της γενικής κατάταξης στα ILCA 7 μετά και την κούρσα μεταλλίων έχει ως εξής:

Δήλωση Χριστοδουλίδη

“Είναι ιστορική η σημερινή μέρα για τη χώρα μας και τον αθλητισμό της, αφού ο πρωταθλητής μας Παύλος Κοντίδης κατέκτησε για δεύτερη φορά, αργυρό μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα, στην κατηγορία Laser, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Θέλω να εκφράσω τα αισθήματα βαθιάς συγκίνησης και χαράς του κυπριακού λαού για τον άθλο του πρωταθλητή μας Παύλου Κοντίδη, ο οποίος για άλλη μια φορά ανέβασε τον κυπριακό αθλητισμό στο υψηλότερο επίπεδο του παγκόσμιου αθλητισμού.

Ο Παύλος Κοντίδης έκανε την Κύπρο περήφανη και είμαστε όλοι βαθιά ευγνώμονες για το σπουδαίο επίτευγμα του”.