Η Ρεάλ πήρε « μέσα από τα χέρια του Ολυμπιακού το τρόπαιο στο μπάσκετ.

Ο MVP της σεζόν στη Εuroleague, Σάσα Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό έμειναν με την πικρία, με τη λήξη του τελικού, αφού το σουτ του Σέρχιο Γιουλ στα 3,2΄΄ στέρησε από τους «ερυθρόλευκους» το τρόπαιο. Στις δηλώσεις του, μετά την ήττα με έναν πόντο (78-79) από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο Κάουνας, ο Σάσα Βεζένκοφ απέδωσε την απώλεια ενός 4ου τροπαίου για τους Πειραιώτες στην κακή διαχείρηση των τριών τελευταίων λεπτών της «μάχης» με τη «βασίλισσα».

Ο Σάσα Βεζένκοφ δήλωσε στη μεικτή ζώνη μετά το τέλος του τελικού:

«Στα τελευταία λεπτά δεν είχαμε καθαρό μυαλό, δύο φορές στους επτά πόντους είχαμε κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτό είναι το μπάσκετ και η ομορφιά του, κάτι έκαναν καλύτερα και κέρδισαν τον αγώνα. Είναι παικταράδες, έχουν έρθει πολλές φορές εδώ, ξέρουν να βάζουν τέτοια καλάθια. Στα τρία δευτερόλεπτα βάλαμε ένα σουτ στην Φενέρ, σήμερα το χάσαμε, δεν μπορούμε να βάζουμε τα πάντα.

Το παιχνίδι δεν κρίθηκε στην τελευταία άμυνα αλλά στα τρία τελευταία λεπτά. Το Κύπελλο το δικαιούται αυτός που το παίρνει, είμαι πολύ υπερήφανος για την ομάδα και πρέπει να κλείσουμε όμορφα τη σεζόν.

Αν χάσουμε το πρωτάθλημα, θα κριθεί αποτυχημένη η σεζόν, αυτός είναι ο στόχος μας και από αύριο πρέπει να κοιτάξουμε μόνο αυτόν τον στόχο.

Φτάσαμε κοντά, δουλέψαμε σκληρά, αποτύχαμε να διαχειριστούμε τα τρία τελευταία λεπτά, μένει η πικρία, πέρυσι ήταν ο ημιτελικός, φέτος ο τελικός.

Μπορεί στο τέλος να υπήρχε κούραση, μπορεί να νομίζεις ότι θα βάλεις το τρίποντο και θα το τελειώσεις. Αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, ήταν ένας ωραίος τελικός.

Ευχαριστούμε τον κόσμο, ήταν τεράστιος, ξέρω ότι υπάρχει πικρία αλλά πρέπει να συνεχίσουμε. Αν πάει ένα ματς στην τελευταία κατοχή, μιά θα το βάλουμε εμείς και μία αυτοί, νομίζω ότι στα τρία-τέσσερα τελευταία λεπτά θα μπορούσαμε να τα πάμε καλύτερα».

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ