Η εξομολόγηση του Μίμη Πλέσσα για τον Γιάννη Πουλόπουλο
Ο συνθέτης μίλησε στο protothema.gr για πρώτη φορά μετά τον θάνατο του τραγουδιστή των μεγαλύτερων επιτυχιών του.
Αν υπάρχει ένας άνθρωπος ο οποίος γνωρίζει σε βάθος τον καλλιτέχνη αλλά και τον άνθρωπο Γιάννη Πουλόπουλο, αυτός δεν είναι άλλος από τον Μίμη Πλέσσα. Είναι ο συνθέτης που τον εμπιστεύθηκε από την πρώτη στιγμή και μάλιστα με κλειστά μάτια, εκείνος που έγραψε για τη φωνή του τις περισσότερες και τις μεγαλύτερες επιτυχίες του, αυτός με τον οποίον βίωσε την τεράστια επιτυχία της χρυσής εποχής του ελληνικού κινηματογράφου αλλά και του θρυλικού «Δρόμου», ο πνευματικός – καλλιτεχνικός του πατέρας. Οι μουσικοί δρόμοι τους υπήρξαν παράλληλοι, για πάρα πολλά χρόνια, η σχέση τους καρμική, το ταίριασμά τους ανεπανάληπτο. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο πως μαζί «γέννησαν» κάποια από τα πιο δημοφιλή και εμπορικά τραγούδια όλων των εποχών.
Όλες αυτές τις ημέρες ο Μίμης Πλέσσας, βαθιά συγκινημένος από την απώλεια του ανθρώπου με τον οποίο μοιράστηκε τόσο πολλά και σημαντικά, σιωπούσε. Άφηνε τα γεμάτα συναίσθημα τραγούδια τους να μιλήσουν για εκείνον. Η οικογένειά επέμενε να μην παραστεί στην κηδεία παρότι ο ίδιος ήθελε πολύ να πάει. Σήμερα, όμως, ανοίγει την καρδιά του στο protothema.gr και ανατρέχει στο βιβλίο των προσωπικών του αναμνήσεων για να μοιραστεί μαζί μας άγνωστα περιστατικά από την επί σειρά ετών καλλιτεχνική συνύπαρξή του με τον σπουδαίο τραγουδιστή στην σπάνια φωνή του οποίου ανακάλυψε το ιδανικό κανάλι επικοινωνίας της μουσικής του με το κοινό.
«Άκουσα για πρώτη φορά την μοναδική του φωνή του, στον Άγιο Ιερόθεο, στο Περιστέρι, σε μια οικοδομή όπου δούλευε τότε. Αντίκρισα ένα παλικάρι μικρόσωμο, σκιθρωπό, αγέλαστο που έβγαζε όμως μια χροιά εκπληκτική. Ένιωσα αμέσως πως αυτή η φωνή, μαζί με το ρεπερτόριό μου, μπορούν να κάνουν θαύματα. Κι επιβεβαιώθηκα γιατί κάποια από τα τραγούδια που κάναμε μαζί έσπασαν όλα τα ρεκόρ και συνεχίζουν μέχρι σήμερα, τόσα χρόνια μετά να παραμένουν αξεπέραστα» θυμάται ο Μίμης Πλέσσας.
Αυτόματα το μυαλό μας πάει στην πρώτη σκηνή από την ταινία «Διπλοπενιές» με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ να τραγουδά το «Μάτια Βουρκωμένα» του Ξαρχάκου κι ο μαέστρος μιας ορχήστρας, εντυπωσιασμένος από την φωνή του, να του προτείνει να γίνει τραγουδιστής. Και αντιλαμβανόμαστε πως, τελικά, υπάρχουν κάποιες σκηνές από ταινίες, έχουν «παιχτεί» και στην αληθινή ζωή!
Από εκείνη την πρώτη στιγμή ο Μίμης Πλέσσας ήταν σίγουρος για τον Γιάννη Πουλόπουλο. Δεν χρειάστηκαν πρόβες, ηχογραφήσεις, γνώμες τρίτων: «Ήμουν απολύτως σίγουρος πως αυτή η φωνή μπορεί να αποδώσει μοναδικά όλο μου το ρεπερτόριο» μάς εξομολογείται ο ίδιος.