Η Ακολουθία των Παθών του Κυρίου στον Πατριαρχικό Ναό στο Φανάρι
Σήμερα, απόγευμα της Μ.Πέμπτης, στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι , ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ.Βαρθολομαίος χοροστάτησε στην Ι. Ακολουθία των Αγίων Παθών του Κυρίου.
Κατά την παράδοση, ο Οικουμενικός Πατριάρχης ανέγνωσε την πρώτη από τις 12 Ευαγγελικές περικοπές.
![](https://ageliaforos.com/wp-content/uploads/2021/04/179473256_10159175986724158_7420024278149205757_n-768x1024.jpg)
Στη συνέχεια ακολούθησαν οι συγχοροστατούντες Σεβ. Μητροπολίτες Φιλαδελφείας κ. Μελίτων, Μυριοφύτου και Περιστάσεως κ. Ειρηναίος, Μύρων κ. Χρυσόστομος, Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέας και Προύσης κ. Ιωακείμ, ο Πανοσιολ. Μ.Πρωτοσύγκελλος κ. Θεόδωρος και κληρικοί της Πατριαρχικής Αυλής, ενώ την δωδέκατη ευαγγελική περικοπή ανέγνωσε ο Πανοσιολ. Μ. Αρχιδιάκονος κ. Παΐσιος.
![](https://ageliaforos.com/wp-content/uploads/2021/04/179874182_10159175988979158_2280332203841392123_n-1024x768.jpg)
Ο Φιλαδελφείας Μελίτων
Ο Πατριαρχικός Ναός και όλο το Πατριαρχείο τυλίχθηκαν στο σκοτάδι κατά την περιφορά του Εσταυρωμένου, με τη συγκίνηση όλων να κορυφώνεται.
![](https://ageliaforos.com/wp-content/uploads/2021/04/180298434_10159175991414158_4805904012561410919_n-768x1024.jpg)
Ο Πατριαρχικός Ναός και όλο το Πατριαρχείο τυλίχθηκαν στο σκοτάδι κατά την περιφορά του Εσταυρωμένου, με τη συγκίνηση όλων να κορυφώνεται.
_______
Φώτο: Νίκος Παπαχρήστου / Οικουμενικό Πατριαρχείο