Hürriyet : Χαιρετάμε και πάλι τα Καλάντα στο Πέρα!
Με τίλο: ” Χαιρετάμε και πάλι τα Καλάντα στο Πέρα!” η τουρκική εφημερίδα “Hürriyet” δημοσιεύει ρεπορτάζ για τους μαθητές και καθηγητές του ιστορικού Ζωγραφείου Λυκείου (1893) της Πόλης , οι οποίοι τα τελευταία χρόνια με πρωτοστάτη τον διευθυντή, Γιάννη Δεμιρτζόγλου , τραγουδούν τα κάλαντα στην Μεγάλη Οδό του Πέραν ( σήμερα İstiklâl Caddesi) , την οποία διασχίζουν καθημερινά χιλιάδες Τούρκοι και ξένοι επισκέπτες. Η Μεγάλη Οδός του Πέραν αρχίζει από την πλατεία Ταξίμ, στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης και φτάνει μέχρι τον Γαλατά. Έχει μήκος περίπου 3 χιλιόμετρα και είναι γεμάτη με εμπορικά καταστήματα.
![Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι](https://scontent-ams4-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/269607437_1358977611224852_4772480183803877808_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=mijz4u76IZcAX-s3nfh&tn=loKUNBX91fOh340n&_nc_ht=scontent-ams4-1.xx&oh=00_AT9Md6j6_RmzNPL8Pm6CTmRzCFqBvEzvn5NsmVon7pgRXg&oe=61CCF52C)
![Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι](https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/269841876_1358977827891497_2205203392059549485_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=jyBEHh8DMucAX_9slI1&_nc_oc=AQnTTOcrlszK-40zqolAsaMIK2zpPddYvanIph-za3EQPEvHKC1r31CPN_waiU6A_7o&_nc_ht=scontent-amt2-1.xx&oh=00_AT94WEjHb35xZIvAHTHufEms3tWCIOUBaak7-jYU550S-w&oe=61CE7607)